Seura uudistui – lisäsimme selkeyttä, jatkamme runsautta!

Seuran ulkoasu uudistui upeasti kesäkuun alussa ilmestyneestä numerosta 22 alkaen. Lehden yleisilme on selvästi aiempaa raikkaampi. Olemme reagoineet lukijapalautteeseen ja panostaneet erityisesti helppolukuisuuteen: selkeämpi fontti ja vähemmän tekstiä tummien kuvien tai taustan päällä. Uudistunut palstajako lisää lukemisen miellyttävyyttä ja korostaa lehden rakastettuja pääjuttuja. Kannessa tuomme esiin aiheiden runsautta ja otsikoiden parempaa erottuvuutta.

Lehden runsaudesta pidämme kiinni jatkossakin julkaisemalla tuhdimpia Lukupaketti-kokonaisuuksia. Niissä Seurassa ja TV-maailmassa on yhteensä 16 sivua enemmän juttuja ja tehtäväpuuhaa normaalinumeroon verrattuna. Kesäkuun alun jälkeen runsaampi Lukupaketti ilmestyy seuraavan kerran heinäkuun alkupuolella (nro 27) ja lisäksi vielä syksyn ja loppuvuoden aikana neljästi (nrot 35, 39, 43 ja 47).

Toivotan hyviä lukuhetkiä uudistuneen Seuran parissa!

Erkki Meriluoto
Vastaava päätoimittaja
erkki.meriluoto@otava.fi  
www.seura.fi